Nagroda nie zaszkodzi

Fot. Edyta Hanszke
Nawet najmłodszym mieszkańcom Kadłuba smakuje ser smażony z "Fan-Agri".
Nawet najmłodszym mieszkańcom Kadłuba smakuje ser smażony z "Fan-Agri". Fot. Edyta Hanszke
Ruszyła druga edycja konkursu na najlepszy produkt powiatu strzeleckiego. Zapytaliśmy ubiegłorocznych laureatów, jakie korzyści przyniosły im nagrody i wyróżnienia.

Miano najlepszego towaru w 2001 roku otrzymały trzewiki ochronne (model 332) wyprodukowane przez strzeleckie Przedsiębiorstwo Przemysłu Obuwniczego. Drugie miejsce przyznano "Fan-Agri" z Kadłuba za ser domowy smażony, trzecie - firmie "Paher" z Kolonowskiego za schody składane Termoquality.

Zwycięzca otrzymał w nagrodę statuetkę i prawo do używania logo najlepszego produktu powiatu strzeleckiego 2001, które może umieszczać na wyróżnionych wyrobach. Organizator konkursu, czyli starostwo, zapewniło nagrodzonym promocję w gazetach, radiu, na billboardach i w materiałach starostwa.
Po przyznaniu tytułu najlepszego produktu powiatu strzeleckiego Jacek Lyka, dyrektor Przedsiębiorstwa Przemysłu Obuwniczego, komentował: - Ze względu na charakter produkcji - obuwie robocze i ochronne do zakładów pracy - mało pokazujemy się na lokalnym rynku. To raczej my promujemy Strzelce w kraju. Jednak wyróżnienie przez własne środowisko jest bardzo cenne.
Statuetka stoi w gabinecie dyrektora. Co zmieniło się przez miniony rok?

NAGRODY CZEKAJĄ
Organizatorami konkursu "Najlepszy Produkt Powiatu Strzeleckiego 2002" są zarząd powiatu i Strzeleckie Stowarzyszenie Inwestycyjne. Jego celem jest wyróżnienie i promowanie produktów, wytworzonych na terenie powiatu i wyrobienie w mieszkańcach Strzelec i województwa przekonania, że lokalne wyroby mają wysoką jakość. W jury znajdą się przedstawiciele władz województwa, patronów honorowych i medialnych, organizatora, samorządów gminnych, służb weterynaryjnych, sanitarnych, izby gospodarczej, Związku Rolników Śląskich. W sumie dwadzieścia trzy osoby. Ocenią oni jakość zgłoszonych produktów, innowacyjność i konkurencyjność. Jury wyłoni zwycięzców w trzech kategoriach: przetwórstwo rolno-spożywcze, działalność produkcyjna, usługi (ślusarskie, budowlane, transportowe, stolarskie itp.). Najlepsi otrzymają statuetki i zostaną zgłoszeni do konkursu "Najlepszy Produkt Opolszczyzny 2002". Laureaci i wyróżnieni uzyskają prawo wykorzystywania logo konkursu w swoich materiałach reklamowych oraz podczas przedsięwzięć promocyjnych w kraju i za granicą. Zarząd powiatu wypromuje laureatów przez wykonanie tablic reklamowych i ustawienie ich przy głównych szlakach drogowych, wykupienie reklamy w prasie lokalnej, promowanie laureatów konkursu przez patronów honorowych, medialnych i jednostki samorządowe. Uczestnikami mogą być podmioty gospodarcze, które mają siedzibę na terenie powiatu i zgłaszają własne produkty, wytworzone w 2002 roku. Zainteresowani powinni złożyć w sekretariacie starostwa ankiety z wymaganą dokumentacją. Zgłoszenia do konkursu należy przesyłać na adres starostwa strzeleckiego: ul. Jordanowska 2, 47-110 Strzelce Opolskie, lub składać w sekretariacie w zamkniętych kopertach do dnia 29 listopada do godz. 15.30. Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród odbędzie się 18 stycznia 2003 roku.

- Zaistnieliśmy na lokalnym rynku. Tablice reklamowe ustawione przez organizatora przy drogach dały nam kilku klientów. Ale nagrody nie da się przełożyć na zwiększenie dochodów - wyjaśnia Jadwiga Kwiatkowska, kierownik działu handlowego w firmie.
Podkreśla specyfikę branży, w jakiej działa PPO. - Naszymi odbiorcami są kopalnie, huty, zakłady pracy. Działamy na rynku ogólnopolskim - wyjaśnia.
Wysoka jakość produktów PPO potwierdzana jest przez inne nagrody. W ubiegłym tygodniu dyrektor Lyka, jako jeden z pięciu, odbierał statuetkę za najlepszy produkt Opolszczyzny. Kilka dni temu na Międzynarodowych Targach Środków Ochrony Indywidualnej "Savo" w Poznaniu firma została wyróżniona Nagrodą Głównego Inspektora Pracy za model sandałów ochronnych.
Smażonego sera produkowanego przez "Fan-Agri" z Kadłuba trzeba popróbować, żeby o nim pisać. Przekonywał o tym Piotr Anderwald, współwłaściciel firmy. "Fan-Agri" wykorzystał tradycyjną recepturę sera ponoć dobrze znanego gospodyniom domowym na Śląsku i w Wielkopolsce. Właściciele otworzyli serownię w Spóroku i od dwóch lat zdobywają lokalny rynek. - Wychodzimy poza Opolszczyznę. Mamy już pierwszego odbiorcę w województwie śląskim - mówi Janusz Frąckowiak, drugi współwłaściciel.
Zgłosili się do konkursu, bo chcieli pokazać swój produkt konsumentom z powiatu. Smażony ser można kupić w okolicznych miejscowościach. - Kadłub, Spórok, Ozimek, Zdzieszowice - wymienia Piotr Anderwald.
Po ustawieniu billboardów mieli kilka zapytań od zainteresowanych dystrybutorów. - Sprzedaż powoli rośnie, ale jeszcze nie na miarę naszych oczekiwań. Możemy liczyć, że zbywamy około 600 kilogramów tygodniowo - wyjaśnia pan Janusz.

Efekty ubiegłorocznego konkursu na najlepszy produkt powiatu strzeleckiego trzeci laureat odczuł od razu. - Do drzwi firmy zaczęli pukać zainteresowani pracą stolarze - mówi Eryk Pawlik, współwłaściciel "Pahera" w Kolonowskiem.
Przyjął dwadzieścia pięć osób. Zwiększył liczbę pracowników o jedną trzecią. - Bynajmniej nie dlatego, że mieliśmy tłum klientów po nagłośnieniu konkursu - zastrzega. Firma wcześniej przygotowywała się do rozszerzenia produkcji.
"Paher" specjalizuje się w produkcji schodów składanych i nożycowych. Sprzedaje je w kraju (współpracuje z trzystoma hurtowniami) i za granicą. Nagrodę otrzymał za schody z termoizolowaną klapą, która nie przepuszcza ciepła.
Jakie efekty przyniósł konkurs?. Eryk Pawlik odpowiada: - Mamy może kilku klientów więcej, ale przede wszystkim udowodniliśmy, że w małych miejscowościach też mogą działać dobrzy producenci.
W tym roku żaden z trzech ubiegłorocznych laureatów nie planuje udziału w powiatowym konkursie. - Niech inni też się pokażą - mówi Piotr Anderwald.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska